Home / Posts tagged "Vera Gomma"

Love these colors

        
        Krom toho, že je venku strašná kosa, fouká studený vítr a já pomalu a jistě vytahuji zimní kousky, se mi také s příchodem zimy mění chutě. Nemám náladu ani chuť na saláty nebo ovoce. Dokonce jsem vyměnila silné piccolo za vanilkové latté s kremém a sbíhají se mi sliny nad tučnými omáčkami a polévkami. Myslím, že je to ale zcela přirozené, holt tělo se chce na zimu zaobalit. A vypadá to, že já se bránit rozhodně nebudu, protože odolat jídlu neumím. Takže jsem se rozhodla, že bych se měla začít hýbat. Trocha pohybu mi přece nemůže uškodit. Nejhorší je ovšem začít. Teď jsem si už ale našla cvičení, které by mě mohlo bavit, navíc Verča mi bude dělat parťáka. Příští týden Vám podrobně popíšu, jaké to bylo a jestli to má nějaký efekt 🙂 A co vy? Jíte v zimě jinak? Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
        Besides the fact that outside is so cold and the glacier breeze is blowing and I start wearing all my winter clothes and I also have a different appetites. I am not tasty for salads or for fruits. And I also change my favourite piccolo for a double vanilla latte with cream. Now I have a fancy for soups and sauces :). But I think that this is very naturalism because the body needs to flesh up. Anyway I will not defend with it, because I love food. Thats also a reason why I decided to do something 🙂 Becuase sport just can help me right? The worst of it is to take courage. But I´v already found sport which I like and the fact that Veronica will be my sparing partner help me a lot. So next week I will post some news about it and share my feelings. And what about you? Do you have different eating habbits in winter? What is your favourite food?


Hanka

Blonde and Brunette

        Venku je zima, smog a lidé se tváří otráveně. Vstáváme do tmy a domů přicházíme za tmy. Mrznou nám ruce, blednou tváře a červenají nosy. Snažíme se na všechny usmívat a najde se jen pár jedinců, kteří to chápou, ale ani jedna se nevzdáváme. Řídíme se heslem, že s optimismem a dobrou náladou jde všechno lépe. Dost nám v tom pomáhá termoska na kávu, kterou pravidelně plním pro mne a Veroniku. Ta nás po ránu zahřívá :). Je milé dělat lidem radost a vidět úsměvy na tvářích.  Krásný víkend všem.
P.S. Přidali jsme do našeho e-shopu pár nových kousků…

       Outside is too cold, the smog is terrible and everybody looks fed up. We have to wake-up into the dark and when we are coming back home the dark is again. Our hands are frozen, our cheeks are so white and our noses are too red. We try to smile to everyone but just few people understand why we are acting like that. We comply with motto that if we are optimistic and we have a good mood then everything goes better. One things is helping us. I bought two flasks for us, which I have to fill up every morning. But it´s amazing how it works for us 🙂 We think taht is very nice to make other people happy and see smile on their faces. Have a nice weekend guys :).
P.S. Check our online store, becuase we add some new things…Veronika a Hanka
Read more …