Home / Posts tagged "Melville"

Last days in Italy


     Poslední dny našeho pobytu v Itálii jsme strávily ve Florencii, kde jsem byla naposledy před měsícem s přítelem. Město je opravdu nádherné a doufám, že se tam budu moci brzy podívat znovu. Konečně se také umoudřilo počasí a přestalo pršet, takže jsem si mohla obléct konečně i něco jiného než dlouhou sukni, kterou jste poslední dny vídali na blogu často…:).
       I přesto, že je Itálie považována za mekku módy, většina tamních žen na mě působí spíše kyčovitě než-li stylově. Tolik barev, vzorů, třpytu a kamínku pohromadě se jen tak nevidí. Na druhou stranu musím vyzdvihnout styl můžu. Čistá elegance, nápaditost a lehkost je mému srdci nejbližší. Který národ se podle Vás obléká nejlépe a který naopak nejhůře?


        Last days of our stay in Italy we spent in Firenze, where I was a month ago with my boyfriend. The city is really beautiful and I hope that soon I’ll be able to go there again. Finally, the weather changed and it stopped rain, so I could finally wear something other than a long skirt that you saw on the blog for many times…:)
         Even though Italy is regarded as a fashion capital, most of the local women wear clothes and acceessories which is not my taste. So many patterns, colors and  glitters together are not seen so often. On the other hand, I have to say that I really like local men, which wear very classy, elegance and chic clothes and that’s something, what I really like. Which nations do you think dressed the best and which on the worst?