Home / Posts tagged "inspiration"

Blair hairstyle tutorial

První fotka zachycuje pouze postup. Výsledný účes uvidíte na konci článku :).  Poprvé jsem ho viděla na Blair z Gossip Girl. Chvíli jsem googlila a zjistila jsem, že si ho do seriálu vypůjčili z přehlídky Nanette Lepore. Ačkoli Vám tento účes na první pohled může připadat velice náročný, jeho příprava Vám nebude trvat ani 20 minut. Což je podle mě úžasné, protože i přes jeho krátkou přípravu jej můžete zvolit na párty, oslavu, nebo si ho učesat na vaši pravidelnou návštěvu posilovny.

The first photo shows only the part of the process :). The result you will see on the end of this article. As dificcult as it looks it hardly takes about 20 minutes to create this hairstyle.  I think that’s amaizing thing to choose not even for an evening out with your friends or a family celebration. I’m sure  you will feel very comfortable with it during your gym visit or your daily run.

Veronika

Read more …

Space

        Jak už jsme na našem blogu psaly několikrát, milujeme malé obchůdky s originální módou. Když je to móda italská, kvalitní a nadčasová, jsme ještě radši. Jeden takový obchod bychom vám dnes chtěly představit. Butik Space najdete na ulici Vězeňská 6 v samotném centru Prahy.
       Najdete zde značky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Namátkou vybíráme American Vintage, Golden Goose, Circus Hotel, Petit Coquine Lingerie, Giorgio Brato, Mr&Mrs; Furs, UGG, DonDup, Department 5, Sleep, Jucca, MyT-Shirt,Fabbri Cashemere a mnoho, mnoho dalších. Navíc zde najdete několik kousků oblečení od skvělé české návrhářky Ivany Mentlové. Do její kolekce jsme se naprosto zamilovaly.


          As we told you for many times, we really love small shops with original fashion. And If these clothes are made in Italy, look chic and the quality is very good, than we love it much more. That’s the reason why we want to show you this shop, which has all these criteria. The shop is called Space and you can find it on street Vězeňská 6 in the center of Prague.
      You will find there many brands as American Vintage, Golden Goose, Circus Hotel, Petit Coquine, Lingerie Giorgio Brato, Mr&Mrs; Furs, UGG, DonDup, Department 5, Sleep, Jucca, MyT-Shirt, Fabbri Cashmere and many others. And If you are fan of czech chic fashion, than you gonna be happy, because you can buy there some staff by Ivana Mentlová. We absolutely adore her and her collection is just amazing.

Read more …

How to store your bags and accessories

        Malé nahlédnutí do mého šatníku. Už dlouho jsem chtěla napsat článek, který by se zabýval péčí o kabelky. A nejen o ty značkové. Stejnou péči věnuji i těm obyčejným z ASOSu. A když už jsme u těch kabelek, rovnou se zmíním také o jiných doplňcích. Takže pokud máte chvilku čas, mám pro vás několik tipů, jak své „zavazadla“ udržet co nejdéle v bezvadném stavu.
       A small insight into my wardrobe. I wanted to write an article about the care of handbags a long time ago. But I didnt have time. It´s not just about luxury handbags. I devote the same care of the ordinary bags from ASOS as well. And speaking of handbags…I want to mention accessories. So if you have a minute, I have a few tips for you. How to keep them as long as possible in perfect condition?

Veronika