Home / Posts tagged "headband"

How to store your bags and accessories

        Malé nahlédnutí do mého šatníku. Už dlouho jsem chtěla napsat článek, který by se zabýval péčí o kabelky. A nejen o ty značkové. Stejnou péči věnuji i těm obyčejným z ASOSu. A když už jsme u těch kabelek, rovnou se zmíním také o jiných doplňcích. Takže pokud máte chvilku čas, mám pro vás několik tipů, jak své „zavazadla“ udržet co nejdéle v bezvadném stavu.
       A small insight into my wardrobe. I wanted to write an article about the care of handbags a long time ago. But I didnt have time. It´s not just about luxury handbags. I devote the same care of the ordinary bags from ASOS as well. And speaking of handbags…I want to mention accessories. So if you have a minute, I have a few tips for you. How to keep them as long as possible in perfect condition?

Veronika

Christian Louboutin in action

Rada dne: Nikdy, ale vážně nikdy si neberte Louboutinky poprvé na nohy, pokud v nich máte strávit celý den lítáním po městě! Moje chodidla momentálně prožívají šílené muka a tak velký puchýř jste asi ještě neviděli 🙂

Never take Louboutin first time on foot if you have to spend all day run around town! My feet are currently experiencing mad pain and you probably have not seen yet so large blisters:)
Veronika Read more …

Flower power

Nevím jak Vy, ale já jsem si dnešní den opravdu užila. Poprvé jsem mohla už od rána vyrazit v šatech, aniž bych si na ně musela oblékat sako nebo svetr. Konečně začalo léto a já už se nemůžu dočkat, až budu mít konečně volno a budu se moct povalovat někde u vody. Užijte si krásný slunečný čtvrtek.

I do not know how about you guys, but I really enjoyed today weather. The first time I could go from the morning in a dress without jacket or sweater on them. Finally, the summer started and I can not wait until I finally have time off and I’ll be able to lie somewhere near the water. Enjoy a beautiful sunny Thursday.

Veronika

Read more …