Home / About us

About us

IMG_9555aa

Jsme dvě módní blogerky, Hanka (blondýnka) a Veronika (brunetka). Před čtyřmi lety jsme založily blog theczechchicks.com. Přispíváme denně a to jak na blog, tak na instagram, který sleduje přes 41.000 uživatelů a na facebook, který v současné době sleduje přes 16.700 uživatelů. Jelikož tento blog vytváří dvě blogerky, každá nabízí trochu jiný styl a pohled na módu. Najdete zde nejen příspěvky o módě a našem stylu, ale také rubriky o cestování, módních trendech, kosmetických tipech či recenzích a v neposlední řadě články s tipy, kde dobře nakoupit, kde se dobře najíst či kde vycestovat na dovolenou.

Minulý rok jsme také otevřely internetový obchod bechick.com, který nabízí exkluzivní oblečení a doplňky z USA a Švédska

Pokud máte jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na našem emailu: [email protected]
Pokud máte zájem o navázání spolupráce, kontaktujte nás na našem emailu: [email protected]

 

We would like to introduce ourselves and our fashion blog –THECZECHCHICKS.com

Two years ago we got the idea to establish a fashion blog theczechchicks.com. The blog is updated daily with profesional pictures and articles on various topics.
Succesful is also our facebook page which has more than 16.700 followers but we reach around 1.800.000 people there and Instagram with its more than 41.000 followers.

Since the blog is written and created by two persons, we offer our reader a unique perspective on fashion and lifestyle. We used to travel frequently, so our view on fashion is kind of different from other czech fashion blogs. We love to mix various colours, patterns and materials or designer clothes with cheaper clothes from some fashion stores. We keep on updating our blog, facebook, twitter and instagram daily for being in regular touch with our fans.

Please If you have any questions or you need more information, contact us on this email [email protected]

For business inquiries, interviews or other collaborations please contact the Czech Chicks team: [email protected]
Thank you so much.

Hana and Veronica

patka