Cortina d’Ampezzo winter 2019

Tak vás tady opět vítám s dalším cestopisným článkem, tentokrát ze zimní dovolené v Itálii, konkrétně Cortině, kde jsem byla letos úplně poprvé a doslova se zamilovala. Cortina není láska na první pohled – můžete se do ní zamilovat, stejně jako ji odvrhnout, záleží jen, kterou její tvář objevíte a jestli se na vás zrovna usměje.

Těžko říct, jestli je nejznámější letovisko Dolomit zašle slavné, nebo slavně zašlé, jedinečné v tom smyslu, že druhé podobné nenajdete, je ale každopádně. V Dolomitech není jiné město, které by mělo všude kolem sebe rozestavěné třítisícovky a na nich tolik lyžařských terénů v takových výškách. Cortina má Dolomity nejen jako impozantní kulisu v pozadí, ale na dosah kolmých stěn a mezi skalními komíny můžete přímo lyžovat – sjezdovky je totiž jednoduše prostupují. Jsou tu vynikající mamplas plac louky, sportovní svahy i mimosjezdovkové terény. Lyžařské sjezdovky a areály jsou různorodé a rozptýlené, takže jejich poznávání vyžaduje dostatek času.

V okolí města se rozprostírají jak tři hlavní areály – Tofana, Faloria a Cristallo – tak i několik drobnějších, které ale také stojí za zmínku (Mietres, 5 Torri, Lagazuoi). Všechny lokality jsou z města dostupné dlouhými kyvadlovými lanovkami nebo skibusem, ale mezi sebou až na výjimky propojené nejsou – každá z nich si přitom zaslouží půlden až den na prozkoumání a nudit nebude ani potom. Já sama jsem si oblíbila 5 Torri, které nabízí úžasné pohledy na skalní komíny a můžete kolem nich dokonce lyžovat.

Město Cortina je super šmrncovní a zároveň krásně historické. Centrum protíná pěší zóna s výlohami světových módních značek, luxusními hotely i historickými budovami a krásnou bílou kostelní věží. Po celodenním lyžování určitě doporučuji malé místní bary, kde vám namíchají dokonalý aperol spritz za pár korun. Vždy se řiďte množstvím místních Italů a Italek v daném baru. Tam kde se stojí fronty a lidé si povídají se sklenkou vína v ruce venku, tam určitě zajděte, bude to stát za to :).

Na výborné espresso a zákusek zamiřte do pasticcerie Alvera, výbornou pizzu si dáte v pizzerii La Perla nebo prosciutterii Dok Dall’Ava, která je neokázale příjemná. Co se týče obědů na sjezdovkách, nejvíce se mi líbil výhled z restaurace Lagazuoi, kterou najdete ve stejnojmenném areálu.

Co se týče obchodů, tak mě překvapily opravdu nižší ceny u italských značek, já si takto ulovila jeden pár Golden Goose tenisek za velmi příjemnou částku oproti evropským eshopům.

Důležité před cestou: rozhodně nezapomeňte doma sluneční krémy na obličej! V Cortině už sluníčko docela dost peče, do Benátek už to přece jen není moc daleko a hlavně odraz od sněhu dá pleti dost zabrat. Mně se osvědčily tyto dva krémy: Bioderma Photoderm Max, boží padesátka, která pleť vůbec nemastí a snadno se vpije do pokožky, nebo zkuste Bioderma Photoderm AR, krém, který pleť lehce tónu a zamezuje červenání.

 


5 thoughts on “Cortina d’Ampezzo winter 2019

 1. Andrea
  22 Bře on 2019 at 14.43

  Já tu kombinézu uplně mluju Veru

 2. Pingback: Cortina d’Ampezzo winter 2019 – Blogie.cz

 3. Viki
  23 Bře on 2019 at 17.12

  ten overal na tebe vypadá skvele ! 🙂 ja by som v tom vypadala ako jaternica

  when pigs fly

 4. Anonym
  25 Bře on 2019 at 17.58

  Fotky máš dokonalé. Ta kombinéza je krásná, škoda, že by nevypadala už dobře na někom kdo má jako já 150 cm 😀

  • Veronika
   25 Bře on 2019 at 17.59

   ale nesmysl, právěže proužky prodlužují!

Leave a message

Údaje (jméno, email, webová stránka) nejsou povinné. Stačí napsat pouze Váš komentář.