Bali 2018 Photo Diary n.1 – Places

Konečně jsem se dostala k sepsání trochu obsáhlejšího článku o Bali, rozhodla jsem se celkem pro tři články, tento první bych věnovala místům, která stojí za to vidět a navštívit, další článek bude o plážích a třetí poslední článek bude o tom, kde se dobře najíst :). Takže začneme.

Poprvé jsem byla na Bali před dvěmi lety, to jsem bydlela na Bukitu, tentokrát jsem ale chtěla trošku změnu a dala jsem přednost Canggu. Když mám porovnat tyto dvě místa, tak pro surf je ideálnější určitě Bukit, ale co do občanské vybavenosti, kaváren, obchůdku a celkově vyžití je určitě lepší Canggu, odkud máte celé Bali daleko lépe dosažitelné a můžete ho procestovat snadněji. Už jen kvůli neskutečné dopravě a všudypřítomným zácpám se oplatí bydlet právě v Canggu. Tak a teď tedy ta slíbená místa, která stojí (alespoň dle mého názoru) za vidění. Některá jsem musela vidět i po druhé, jak mě naposledy okouzlily.

Tanah Lot

Jedno z nejznámějších míst z celého Bali, které naleznete na každém propagačním materiálu, tento mořský chrám je postaven na skále asi 20 m od břehu, pyšní se nádherným výhledem a krásným západem slunce, který bohužel navštěvují davy lidí.

Uluwatu

Svatyně na Bukitu. Pura Luhur Uluwatu je na Bali jeden z nejposvátnějších chrámů, postaven je přímo na skále nad oceánem, v celém areálu najdete pobíhající opičky, které jsou dosti drzé, takže si zde hlavně dávejte pozor na své věci a pokud možno sundejte při příchodu do areálu sluneční či dioptrické brýle, jinak o ně určitě přijdete :).

Pura Ulun Danu Bratan

Chrám Pura Ulun Danu Bratan je s největší pravděpodobností nejznámější místo celého Bali. Nádherný hinduisticko-budhistický chrám stojí na břehu jezera Bratan obklopen horami přes tisíc metrů vysoko nad úrovní oceánu. Na místě si můžete zapůjčit loďku a obzvlášť brzy ráno, když na místě nejsou ještě davy turistů, je toto místo naprosto magické. Tato rozsáhlá vodní plocha má pro celé Bali obrovský význam, protože představuje hlavní zdroj vody k zavlažování rýžových polí a teras.

Tegallalang rice terraces

Rýžová políčka v Ubudu najdete je pod jménem Tegalalang ukryté za řádkou restaurací podél cesty a za návštěvu rozhodně stojí. Rozlohou sice nejsou nijak velké, ale za to jsou opravdu nádherné. Schody teras jsou podstatně vyšší než u jiných rýžových polí a máte možnost se zde volně procházet, jen pozor na všudypřítomné bahno, rozhodně si zde vemte žabky, kterým nevadí, že je ušpiníte :). Jediným nešvarem jsou občasní žebrající místní, kteří Vás nechtějí pustit dál, i když už jste vstupné zaplatili.

Ubud a Monkey Forest

Původně malá vesnička se díky několika umělcům stala kulturním centrem celého Bali a proměnila se v městečko plné galerií, ale také restaurací, barů a hotýlků. Atmosféra Ubudu je zvláštní – na jedné straně je daleko uvolněnější než např. v Canggu, na druhou stranu i zde máte šílený problém s ucpanými ulicemi plnými aut a davy lidí korzujících na chodnících podél hlavní cesty. Ubud Monkey Forest je malý, ale velice hezký deštný prales v podstatě v centru města, ve kterém se usadily některé druhy opic a dalších tropických živočichů. Projít celý les je otázka několika minut, ale pozorovat opice je docela legrace, zvlášť, když vidíte, jak šplhají po některém z turistů.

Kintamani a Mount Batur

Kintamani je jedna z nejoblíbenějších turistických oblastí Bali s aktivní sopkou Mount Batur a jezerem Batur. Nachází se asi 1.500m nad mořem, čímž nabízí krásnou scenérii – výhled na jezero. Celá oblast severovýchodně od města Kintamani – tzn. jezero i hora Batur, leží v obrovském kráteru, který vznikl po výbuchu sopky. Po jeho okraji vede hlavní silnice doslova po okraji kráteru, kdy často vidíte ze svahů po obou stranách cesty. Celá tato cesta je opravdu nádherná a poskytujte nepřeberné množství úchvatných výhledů do krajiny a především pak do samotného kráteru. Když máte štěstí na počasí a svítí sluníčko, uvidíte také rozsáhlé lávové pole. My měli naštěstí docela kliku a vše jsem viděli, během pár minut ale přišel mrak (je to opravdu vysoko) a vše se zahalilo do mlhy. Také se připravte, že nahoře bude teplota i o deset stupňů nižší, než je dole u moře. Je to ale příjemná změna, rozhodně mi nebyla zima :).

Goa Gajah

Goa znamená jeskyně a Goa Gajah a je zasvěcená bohu štěstí Ganeshovi. Balijci si velmi rádi staví sochu veselého slona, který jej představuje, před své domy, hotely či restaurace. V jeskyni Goa Gajah, která byla vybudována v 9 století n.l. najdete několik komůrek a pár sošek ve výklencích, tak jak je v polovině 20. století objevili. Venku se můžete vyfotit před úžasně vypracovaným vchodem do jeskyně nebo se podívat na tajemné sochy strážkyň komplexu s vázami, ze kterých tryská posvátná voda.

Gunung Kawi

Chrámový komplex z 11. století, který leží severovýchodně od Ubudu. Přiznám se, že se mi tento komplex líbil asi nejvíc ahodně času. Přístup je po  ráda jsem ho navštívila znovu. Přístup do chrámu je po schodech kolem několika domků, poté se před vámi otevře krásné údolí s říčkou, kouzelným kamenným mostem, chrámem, terasovitými rýžovými políčky a skalami, do kterých jsou vytesány hrobky. Tento komplex zahrnuje 10 hrobek vytesaných do skály, které jsou 7 metrů vysoké. Na jedné straně údolí (blíže ke vstupu) leží hrobky královen, na druhé údolí za řekou, pak vedle chrámu leží hrobka krále a významnějších královen.

Tegenungan Waterfall

Tegenungan waterfall je jedním z nejnavštěvovanějších vodopádů na Bali a podle toho to tady tak vypadá – stánky se zbožím, warungy s jídlem a pán v budce vybírající vstupné K vodopádu pak vede strmější sestup po schodech, který však není nebezpečný a upřímně už bych tady znovu jít nemusela. Raději se příště poohlédnu po nějakém menším, ale za to méně známějším vodopádem, kde se nebudu prodírat davem turistů. Takže za mě nedoporučuji.

Batuan Temple

Batuan Temple je chrám v poměrně známé vesnici Batuan, která je známá pro své tradiční balijské umění a obrazy. 10 km od jihu Ubudu leží tento opravdu krásně udržovaný chrám z 11. století, kde můžete sledovat místní ceremoniály, my na jeden takový měli štěstí.

Tirta Empul temple

Chrám s neposvátnějším pramenem na indonéském ostrově Bali. Chrám byl postaven již v roce 962 n.l. Svatyně je věnována bohu Indra, který dle legendy tento chrám stvořil. Zdejší pramenité vodě se přiřazují magické vlastnosti, kolem pramene byl vybudován bazén, do kterého je ale přístup zakázán, voda se odtud odvádí do dalšího, o něco níže položeného bazénu, kde teče voda z trysek. Voda z každé trysky má dle legendy svůj specifický význam, v chrámu je několik bazénů určených ke koupeli. Obyvatelé z celého ostrova se sem sjíždějí k rituální očistě, proto je tento chrám hojně navštěvovaný nejen turisty, ale také místními. Na západní stráně nad chrámem se nachází palác postaven pro prezidenta Sukarno v roce 1954.

Pura Taman Ayun

Chrám v městečku Megwi, který se do historie Bali zapsal jako sídlo královské rodiny. Do výše se tady tyčí věžatý Taman Ayun, který se pyšní titulem nejstarší hinduistický chrám na Bali a zároveň patří i mezi ty nejkrásnější. Až do porážky a smrti posledního krále v roce 1891 byl sídlem královské rodiny. Kolem chrámu je chodníček, ze kterého se nabízejí nádherné pohledy na stupňovité střechy z rákosu a součástí je také malý park. Rozhodně stojí za návštěvu.

Určitě existuje ještě spoustu krásných míst, které jsem nejmenovala, ale ty si nechávám na příští návštěvu 🙂

 

 

 


10 thoughts on “Bali 2018 Photo Diary n.1 – Places

 1. Pingback: Bali 2018 Photo Diary n.1 – Places – Blogie.cz

 2. Anonym
  13 Led on 2018 at 8.39

  Skvělý čláenk a fotky Veru!

 3. 13 Led on 2018 at 10.12

  Mě třeba Bali nikdy nelákalo 🙂 Ale fotky jsou to nádherné! <3 My byli na Kubě, Mauriciu a Seychelách a tam se mi zatím líbilo nejvíc 🙂

  http://www.mummysweetbaby.blogspot.cz

 4. Anonym
  13 Led on 2018 at 12.02

  Tak tohle se mi teď hodí jako sůl, za dva měsíce letíme taky na Bali, takže alespoň můžu čerpat nějaké novinky a informace

 5. Kaca
  13 Led on 2018 at 12.25

  Krásné fotky Veru, těším se na další články!

 6. Anonym
  14 Led on 2018 at 12.01

  Skvělé fotky!

 7. Anonym
  14 Led on 2018 at 13.30

  nadhera Veru, taky se chystam na dovcu,takze tvuj clanek me jeste vic naladil. Mohla bys nam napsat nejaky clanek o podnikani,dovozu obleceni ze zahranici?na co si dat pozor,jak vybrat dodavatele,jak resit reklamace,clo apod? Hodne by me to zajimalo…Dekuji. Preji krasny den, Petra:)

  • Anonym
   15 Led on 2018 at 2.56

   Vlastně zdarma sdělit cele know how, které si budovala několik let. To se hodí, viď?

  • Veronika
   15 Led on 2018 at 13.24

   Ahoj Petři, no ono se člověk stejně učí vše za pochodu, nejde dát žádnou konkrétní radu, protože žádné podnikání není stejné 🙂

Leave a message

Údaje (jméno, email, webová stránka) nejsou povinné. Stačí napsat pouze Váš komentář.