NEW YORK TRIP Day 3

IMG_0849Tak a máme tady další pokračování z New Yorku. Ve středu 29.10. jsme se hned ráno vydali metrem dolů do Battery Park, odkud každý den vyjíždí lodě směr Liberty Island a Ellis Island. Pokud máte v plánu  to samé, doporučuji Vám, abyste si přivstali a raději zvolili jeden z prvních trajektů, protože později se začnou tvořit v přístavech velké fronty a můžete v nich tak postát klidně i dvě hodiny, než se vůbec dostanete z Manhattanu na loď.

První zastávkou trajektu je samotný Liberty Island. Pokud máte zakoupené pouze základní vstupné, dostanete se s ním jen na samotný ostrov. Pokud ovšem máte zájem i o vstup na podstavec a nebo ještě lépe, do samotné koruny, budete si muset připlatit. Navíc vstup do samotné koruny je většinou vyprodán minimálně na 2 měsíce dopředu, takže na to před cestou myslete a zakupte si lístky ještě v ČR. Více informací najdete na oficiálních stránkách ZDE. Ostrov Sochy Svobody máte prochozený za chvilku, najdete na něm ještě restauraci a obchůdek se suvenýry. Poté si vystojíte řadu na trajekt, který Vás zaveze na Ellis Island, kde můžete, ale také nemusíte vystoupit a můžete pokračovat zpět na Manhattan. Já jsem na Ellis Island byla při mé první návštěvě NYC, takže jsem na něm tentokrát nevystupovala, v ten den tam navíc bylo mnoho školních tříd a ztratila bych jeho návštěvou spoustu času. Každopádně si vyčleňte na tento výlet tak  3 hodiny.

My jsme si proto na středu naplánovali procházku po spodní části Manhattanu, tedy Financial District s Wall Street, Chinatown, Little Italy a Tribeca. Ono se to na mapě nezdá, ale pokud chcete opravdu vidět a poznat celý Manhattan, budete muset hooodně chodit. Takže i přesto, že jsem měla týdenní lístek na metro, denně jsem s ním jela maximálně dvakrát, jinak jsem se po Manhattanu pohybovala pěšky.

IMG_0121

Nové World Trade Center, které najdete kousek od památníku 9/11, tedy oblasti, kde kdysi stála dvojčata. Momentálně je celé toto místo stále velmi rozkopané. Staví se zde nové budovy a tak je tu poměrně dost rušno.

IMG_0122 IMG_0806

The Sphere je velká kovová plastika německého sochaře Fritze Koeniga, která je od roku 2002 umístěná v Battery Parku, odkud vyplouvají trajekty k Liberty Island. Tento glóbus stával uprostřed bývalých dvojčat World Trade Center. Šest měsíců po útocích byl přemístěn do Battery Parku a bez jakýchkoliv oprav se formálně stal památníkem obětem z 11. září. Jako jediný totiž přežil pád obou budov pouze s pár promáčknutími a dírami.

 IMG_0809

Přístav v Battery Park, kde si vystojíte potřebnou frontu, projdete bezpečnostními rámy jako na letišti a teprve potom se můžete vydat trajektem k Liberty Island. Naštěstí jsme to vše zvládli hned ráno a tak byla fronta jen na 30 minut.

IMG_0817IMG_0822IMG_0833 IMG_0835 IMG_0842IMG_0831IMG_6626IMG_0125 IMG_0128IMG_0858 IMG_0865

Ostrov Ellis Island a šílená fronta na  trajekt. Když jsme k ostrovu přijížděli, rychle jsem si jeho návštěvu rozmyslela. Znamenalo by to ztrátu minimálně další hodinu a my jsme měli naplánované  další aktivity :). Ono toho na Ellis Island ani není příliš moc k vidění. Ostrov samotný fungoval mezi lety 1892-1954 jako přistěhovalecká stanice pro imigranty do USA, probíhala zde povinná zdravotní prohlídka, kontrola dokladů a poté byli lidé vpuštěni do New York City. Dnes na tomto ostrově najdete muzeum jež je věnováno příběhům přistěhovalců a historii migrace do Ameriky. Mají tam dokonce i knihu se jmény všech, kteří Ellis Island prošli, takže dnes může více než 100 milionů Američanů vystopovat svůj původ k imigrantům, kteří touto stanicí prošli.

IMG_0803 IMG_0872

Z Battery Park dojdete do nejstarší části Manhattanu, která se jmenuje Financial district. Finanční okrsek je plný mrakodrapů. V okolí Wall Street jsou ulice tak blízko u sebe a mrakodrapy tak vysoké, že si připadáte, že procházíte tmavými tunely. V některých uličkách tady slunce opravdu nikdy nesvítí :). Pojem Wall Street je známý snad každému. Ve skutečnosti je Wall Street docela krátká ulice, která je centrem finančního New Yorku. Vedle Wall Street na Broad Street stojí newyorská burza New York Stock Exchange. Kousek jižně od Wall Street se nachází snad nejmenší park v New Yorku nazývaný Bowling Green. Vedle něj stojí bronzová socha býka Charging Bull, který je symbolem finančního okrsku a má zachycovat sílu svobodného podnikání. Jediné co však reálně zachytíte vy,  jsou davy turistů, které touží po tom se s býkem vyfotit :D.

IMG_0876 IMG_0883

Z Wall Street už to máte kousek k bývalému ground zero. Na místě původních dvojčat se nyní nachází památník obětem zvaný 9/11 National Memorial. Jedná se o dva velké čtvercové bazény, které přesně kopírují místo původních zničených budov. Z jejich okraje padá do bazénů voda. Po okraji je uvedeno cca 2800 jmen lidí, kteří zde zahynuli. V noci jsou vodopády nádherně osvětlené. Pokud má někdo z obětí narozeniny, objeví se u jeho jména bílá růže. Je to každopádně velmi smutné místo.

IMG_0886 IMG_0888 IMG_0892

Severněji na dolním Manhattanu najdete relativně skromnou radnici města, New York City Hall, která je umístěna přímo v parku City Hall odkud můžete vyrazit na procházku po Brooklynském mostě. My jsme však šli dále na sever směr Chinatown. Nebojte se, že byste tuto čtvrť minuli, je nepřehlédnutelná :).

IMG_0894IMG_0900

A vítejte ve čtvrti Chinatown, která je domovem největší komunity Číňanů na západní polokouli. Každoročně se tato část rozrůstá a pomalu pohlcuje čtvrť Little Italy. Najdete tady úplně všechno! Od malých bleších trhů až po tradiční restaurace a pobočky asijských bank. Budete si připadat jako v jiném světě a angličtina tady najednou bude cizí jazyk :D. A hlavně Chinatown ucítíte. Na každém rohu prodávají ryby a všelijaké další pochutiny, takže to vše vydává šílený puch.

Na jídlo doporučuji navštívit malé uličky okolo Mulberry Street. Nejezte hned na hlavní Canal Street,ta je zbytečně předražená a moc turistická. Spíše zajděte trochu dál, do menších a zapadlých uliček, kde najdete výbornou čínu za 5 dolarů 🙂

IMG_0902 IMG_2321IMG_0137

Little Italy přímo navazuje na Chinatown. My jsme se upřímně v Chinatown trochu ztratili a Little Italy jsme našli úplnou náhodou. Zašli jsme si zde na oběd a dali na doporučení serveru tripadvisor. No po této zkušenosti už nikdy více :D. Takové těstoviny si umím uvařit i já doma a rozhodně bych za ně nedala 28 dolarů :D. Není italská restaurace jako italská restaurace a upřímně nevím, kdo to hodnotil. Ale to je asi jediná špatná zkušenost s jídlem v NYC. Navíc byla velmi vtipná, jelikož obsluha vypadala jak parodie na starý mafiánský film…takto si asi Američané představují Itálii…

DSC02513 DSC02516 DSC02521

Než jsme se vymotali z Chinatown začalo se stmívat (nevýhoda podzimní a zimní návštěvy NYC) a my se pomalu vydali směr Times Square.

Times Square je rozsáhlá křižovatka mezi Broadwayí a Sedmou Avenue a sídlí zde mnoho firem, např. Reuters, Viacom, MTV nebo také deník New York Times. Je to jedna z nejznámějších turistických atrakcí New Yorku, v neposlední řadě kvůli nepřehlednému množství velkých světelných reklam, v současnosti většinou tvořených velkoplošnými obrazovkami. Times Square je také nejnavštěvovanějším místem na celém světě s 360.000 návštěvníky za 1 den! Je tam prostě pořád narváno k prasknutí a jediné na co si tedy musíte dávat pozor jsou krádeže. Kabelku tedy zapněte a nepusťte :). Na Times Square si určitě zajděte do nejlepšího obchodu M&M World, který obsahuje obří zeď s tubusy s čokoládovými bonbóny a můžete si vybírat z více než 100 možností. No a to by bylo pro dnešek  vše přátelé :). Příště se můžete těšit na okružní plavbu kolem celého Manhattanu a uděláme si menší výlet do Brooklynu.

IMG_0106dsc03941 IMG_0107IMG_0114IMG_0108

Labels: ,

27 thoughts on “NEW YORK TRIP Day 3

 1. Lenka
  11 Lis on 2014 at 0.16

  Perfektní! Víc článků! Tvé cestopisy se skvěle čtou Veru!

 2. Anonym
  11 Lis on 2014 at 0.19

  Skvělé! Plánuji cestu do New Yorku příští rok v březnu a tohle si s sebou snad vytisknu! 😀

 3. Marie
  11 Lis on 2014 at 0.27

  Konečně 😀 už jsme čekala, kdy si budu moct vychutnat další nálož fotek a článku! Děkuji!

 4. Karolina
  11 Lis on 2014 at 0.46

  Já vyjížděla lodí z Jersey a bylo to tak na 4 hodiny, jaká tam byla fronta, takže máš fakt pravdu. Čím dříve tím lépe. A nádherné fotky!

 5. Peťa
  11 Lis on 2014 at 1.04

  Moc hezky zpracované 2. vydání 😉 Už se těším na příště! A měla by jsi psát více Veru, protože to podle mě umíš na 1 😉

  • Lenka
   11 Lis on 2014 at 1.16

   Souhlaaas! Jde videt, ze te New York doslova omamil. Tve clanky jsou skvele! Cte se to jednim dechem a podle me bys mela psat nejakou blogerskou cestomanii :)) super fotky, skvely vypraveni…prosim vice takovych clanku. Ma to smrnc a hlavne hlavu a patu! A nekolikrat jsem se zasmala. U toho byka nebo testovin 😀 😀 uplne zive to vidim

 6. Anonym
  11 Lis on 2014 at 1.09

  Za mě jeden z nejlepších článků zde (pokud ne nejlepší)! 🙂

 7. Anonym
  11 Lis on 2014 at 8.16

  Úžasný, musel to být úžasný zážitek!

 8. Marketa
  11 Lis on 2014 at 10.06

  Moc hezký článek. Ráda bych se zeptala na ubytování. Mohla bys prosím dát nějaký konkrétní tip na dobré ubytování – např. kde jste bydleli vy, nebo popřípadě v jakých částech města se ubytovat a kde nikoli. Díky moc 🙂

 9. Anonym
  11 Lis on 2014 at 10.27

  Skvělý článek Veru, jedním dechem jsem ho přečetla a potřebuji víc 😀
  Závislost

 10. Anonym
  11 Lis on 2014 at 10.46

  Letím tam na jaře a tohle beru jako průvodce 😀 Simona

 11. Katka
  11 Lis on 2014 at 11.37

  Skvělý cestopis, použiji také jako osobního průvodce :-).

 12. lstyle
  11 Lis on 2014 at 11.57

  Skvělý článek, určitě bych ještě uvítala seznam restaurací, které doporučuješ, které ne a kde to celkově stojí za to 🙂

 13. 11 Lis on 2014 at 12.41

  Super článek, úplně jsem si při něm ,,živě,, zavzpomínala na NYC 🙂

 14. Adéla
  11 Lis on 2014 at 12.54

  Skvělý článek!! Až pojedu do NY tak se budu inspirovat… více takových článků ;))

 15. Anonym
  11 Lis on 2014 at 13.28

  Veru, dokonaly, krasny clanok, len pis pis vsetko co si zazila, super sa to cita :)))

 16. Tereza
  11 Lis on 2014 at 14.33

  Veru je vidět že sis to užila.. NY je prostě úžasné město. Hlavně chápu tvé nadšení ze Swiss.. loni jsem s nimi do NY letěla a bylo to skvělé.. Servis i celý let. Letos jsem do Miami letěla s American Airlines a byl to děs. Pan pilot byl šikovný, ale palubní personál strašný a celý servis stál za prd. Příště už jedině se Swiss. Jinak musím souhlasit, že článek je skvělý a je v něm cítit tvé nadšení 🙂 Hezký den

 17. Anonym
  11 Lis on 2014 at 16.05

  Boží fotky!!!

 18. Anonym
  11 Lis on 2014 at 17.15

  koukám, že naše republika má co dohánět…NY vypadá božský 🙂

 19. Mag
  11 Lis on 2014 at 20.12

  Veru, do příštího článku prosím i nějaké lergační historky, nebo co Vás s přítelem překvapilo 🙂 Prostě nějakou legraci… Na dovolené (zvláště v USA) čověk takových situací zažije spousta!

 20. pyromanka
  12 Lis on 2014 at 12.22

  Moc krásný článek 🙂 já si v USA dala asi 2x těstoviny a pak jsem se rozhodla, že už to nikdy víckrát zkoušet nebudu:D

 21. maca
  12 Lis on 2014 at 18.45

  Vynikajuco napisane.tak putavo,ze tam chcem hned ist

 22. Nhung
  12 Lis on 2014 at 22.59

  Dekuji za takove clanky! Neni jen popis toho, kde jsi byla a indormace stahnute z wikipedie. Jelikoz me ceka cesta do NY(ale az v lednu :/), opravdu ocenuji tipy, kde se najist, cemu se vyhnout, kdy je vhodny cas na jakou atrakci atd. Budu se tesit na pokracovani! 🙂

 23. 12 Lis on 2014 at 23.16

  Jsem jako všichni nade mnou nadšená! Uplně úžasný článek.. Strašně se těším na další 🙂 Kéž by měl tak aspoň 10 částí 🙂

 24. Pavla
  14 Lis on 2014 at 20.17

  Pred par dny jsem zjistila, jaky je ohromny cenovy rozdil mezi Chinatownem, kde jsme meli 10 kousku tech jejich knedlicku (=poradna, syta vecere) za necele tri dolary, a Little Italy, kde jsme za jednu mini canolli dali ten samy peniz…

Leave a message

Údaje (jméno, email, webová stránka) nejsou povinné. Stačí napsat pouze Váš komentář.