Home / 2012 / Březen

Maxi dress

        
     Několikrát jsem se setkala s názorem, že malé ženy by neměly nosit dlouhé šaty či sukně. Podle mě se tím řídí i některé řetězce, které vyrábí naprosto nereálné délky. Naposledy jsem se zamilovala do jedné sukně, ale byla asi o metr delší, takže jsem se s ní rychle rozloučila. Já si ale nemyslím, že když je někdo malý, měl by se vyhýbat dlouhým šatům. Naopak zbožňuji Boho style a pokaždé, když vysvitne slunce, mám chuť si něco podobného obléct. Jen ulovit ty správné maxi šaty bývá občas problém :). Nosíte dlouhé sukně a šaty? Myslíte si, že jsou spíše pro vysoké?

      I hear all the time that long dresses and skirts are supposed to be wear only by tall women. I would say that this season is no exception to this motto and that is the reason why so many companies produced extremely long skirts and dresses. I fell in love with one beautiful skirt but I couldn’t buy it because the skirt was twice as long as I am. But in my opinion I don’t see any reason why shorter women should avoid wearing long dresses or skirts. For example I love Boho style which is so cute and chic and every time when the sun is shining I enjoy wearing long dresses. But it is very difficult to find the right dress for me :). Do you wear long dresses and skirts? Do you think that these kind of dresses or skirts are for tall women only?


Hanka

Read more …

Tricolor

        Už mi to každodenní psaní leze na mozek…Raduji se z toho, že je venku konečně hnusně a já nemusím závidět všem těm procházejícím se lidem. Hm, nevadí. Ale jednu výhodu to má. Nekoukám po různých e-shopech s oblečením a doplňky :). Teda zatím. Fotky jsou z předminulého víkendu, kdy jsme s našimi čtenářkami absolvovaly velmi vyčerpávající nákupní den. Modré sako je ze Zary. Bylo ve slevě za 200 Kč. No nekupte to. Kombinace modrá-bílá-červená mě strašně baví. A to je asi tak vše :). Vracím se zpět k psaní mé diplomky. Užijte si víkend.


       My dissertation is becoming a nightmare for me…Currently I´m enjoying very much the weather. It´s raining and I dont regret I´m not outside. Well, never mind. But it has one advantage. I´m not looking on different online shops with clothes and accessories :). At least for now. These photos were taken last weekend in Prague when we completed a very exhausting shopping day with our two readers. This blue jacket is from Zara and it was on sale. I love the combination of blue-white-red. And that´s all :). I´m going back to writing my dissertation. Enjoy the weekend!


Veronika 

Read more …

Smile please

      Někdy člověk nemá svůj den :). Tak asi proto se na těchto fotkách tvářím, jako kdyby mě přejel vlak, snad mi prominete. Moc tomu nepomohlo ani přímé slunce do očí, díky kterému mi tekly slzy a z protivného výrazu se stal ultra protivný výraz. Navíc jsem byla v lehkém  šoku, že pár metrů vedle mě se pán rozhodl vykonat svou potřebu :). V tomto ohledu to mají muži jednoznačně lehčí než my ženy. 

      Sometimes you just have a bad day :). So it is a main reason why I look so tragically on these photos. And the fact that the sun was shining directly to me eyes made my face even worse. I was also in a shock when I saw a man who did something what I really wouldn’t see :). In this situation men have some advantages.

Hanka

Read more …