How to pack your suitcasePři balení kufru jsem zjistila, že jsem asi příliš posedlá módou. Ale myslím, že jeden den v roce, kdy se vyplatí být trochu posedlý oblečenímje den před odjezdem na dovolenouTa totiž začíná dobře zabaleným kufremKdyž si přečtete některé články v módních magazínech, narazíte na nesmyslné balící tipy. Například, že si máte odeslat vaše večerní róby od Valentina v předstihu, aby Vám je personál hotelu stihl vyžehlit (!), nebo naopak něco velice cool: „vše co potřebujete na dvoutýdenní dovolenou je ležérní kaftan, perfektní pár Levisek a tenký svazek poezie na pláž“ :)) No pro takové tipy by jeden vraždil.

Proto jsem se rozhodla napsat krátký seznam věcí, které by podle mě neměly ve vašem kufru chybět.

It is just possible that I think about clothes too much. But there is, I believe, one day in the year when it pays to be slightly obsessive about clothes, and that is the day before you go on holiday. A good holiday starts with a well-packed suitcase. Yet it is almost impossible to get any useful information, because most people who care about clothes are either much too grand or much too cool to be of any help. When glossy magazine contributors are asked to give their packing tips, they either say something pointlessly snotty („send evening wear to your destination in advance, so that the hotel staff have time to steam the creases out of your Valentino“) or something unhelpfully cool („all you need for two weeks is a kaftan, a perfect pair of Levis and a slim volume of poetry“).  So I decided to write a short list of things that I would not miss in my suitcase.
Veronika

1. Work in outfits
Slyšela jsem, že někteří módní redaktoři a blogeři balí každý outfit včetně doplňků a bot na ramínko zvlášť a složí ho do plátěného sáčku na obleky. Zpočátku jsem si myslela, že je to jen nějaký mýtus. Není. A víte co? Je to opravdu ten nejlepší způsob balení. Teď nemám na mysli nějaký pytel s oblečením. Namísto prohlížení skříně a balení věcí typu: to bude užitečné, když bude velké vedro„, nebo „věci, které mohu nosit jen když jsem už dostatečně hnědá, je lepší přemýšlet o tom, co budete na dovolené dělat. Pokud se jedná například o dovolenou u moře, je nejlepší vytáhnout plavky a pak zkombinovat tři nebo čtyři kousky oblečení, které na nich můžete nosit během dne. Základní rada: Držte se několika základních barev – třeba tmavě modré, bílé a džínové  tak můžete vrstvit jednotlivé kousky oděvu přes sebe.
I used to hear about other fashion editors who packed each outfit on a hanger, with clothes and accessories hung around the neck and shoes in a fabric bag, with each outfit folded into a garment bag. At first, I thought these were urban myths. They are not. And you know what? It is the best way to pack. Not the whole garment-bag, but thinking in outfits. Instead of flicking through your wardrobe and pulling out „things that are useful when it’s hot“ or „things that I can only wear when I’m tan“, think about what you’ll be doing. If it’s a beach holiday, pull out your swimsuits and then work out three or four outfits that you can wear over them during the day. Stick to a few colours – navy, white and denim – so that you can mix the pieces up.

2. Take your nicest things

Schováváte si vaše nejlepší kousky v šatníku na slavnostní příležitosti a svátky? Vezměte si je. No, diamanty mož
 můžete nechat radši doma :), ale neberte si s sebou jen staré tílka a šortky. Nechcete přece na vaší dovolené vypadat jako šmudla.
Those „special“ things you save for high days and holidays? Take them. OK, maybe leave the diamonds at home if you are going backpacking :), but don’t get stuck in a rut of only packing tatty old vests and shorts. Just because you can be casual doesn’t mean you have to look like a scruff.

3. Start a travel drawer

Několik let jsem vždycky před odjezdem na dovolenou běhala po domě a prohledávala všechny skříně, ve snaze najít svůj pas, drobné mince, cestovní peněženku, adaptéry, konverzační knížky a mapy, než mi došlo, že si mám všechny tyto věci ukládat na jedno místo. Tím ušetříte opravdu dost času a je méně pravděpodobné, že na něco ve spěchu zapomenete. Ale možná jsem jediná, které trvalo tak dlouho, než na to přišla 🙂
It took me years of running around the house gathering together my passport, spare coin purse, travel adaptors, phrasebooks and maps from different cupboards all over the house before it dawned on me to keep all these things in one place. This saves about half an hour and makes you less likely to forget anything. But possibly I am the only person to whom this wasn’t always obvious 🙂

4. Two pairs of shoes, two cover-ups

Do letadla si obujte Conversky nebo balerínky a do kufru si přibalte hezký pár sandálů a jeden pár klínů. Pokud se chystáte někam kde bude teplo, vezměte si s sebou dvě lehké vrstvy oblečení, které lze nosit přes sebe: např. pletenou vestu a sako. Je totiž možné, že v den návratu domů u nás bude zima a v letadle je většinou klimatizace puštěná naplno. 
Wear Converse or ballerines for the plane and pack one nice pair of flat sandals and one pair of wedges. If you’re going somewhere warm, take two light layers that can be worn together: a cashmere cardigan and a blazer, for instance. Then, if you leave or arrive on a chilly day, or if things get really unseasonable abroad, you can layer up.

5. Underpack

Neberte si s sebou oblečení, o kterém víte, že ho nenosíte ani doma. Zbytečně budete ztrácet čas balením, pak vám to bude viset celou dovolenou ve skříni, budete to muset tahat zase zpátky a doma ten kus oblečení budete muset znovu vyprat a vyžehlit. 
If you take something you don’t wear, you will waste time packing it, hanging it at your destination, then repacking it, and probably having to iron it again when you get home. Leave it where it is.

6. Wear favourite jeans on the plane

Džíny sice nejsou pohodlné na dlouhé lety, ale na ty krátké jsou výborné. Kapsy můžete vždy využít na drobnosti a hlavně Vám v letadle nebude zima na nohy. Navíc je oceníte, i pokud se chystáte někam do tropů.
 Jeden pár Vám dobře poslouží na cestu tam i zpět. Neberte si proto více párů než jedny, stejně je u moře nebudete 
nosit.

Jeans are not comfy enough for overnight but great on short flights: the pockets are handy, and they are the right temperature for planes. If you are going somewhere hot you always think you will wear your jeans while you are there, but you never do. One pair will work fine for the journey there and the journey back. Do not pack a second pair; you won’t wear them.

7. Pile first, then pack

Nedávejte vše hned přímo do kufru. Udělejte si nejdříve hromádku z věcí, které chcete zabalit, na posteli nebo na zemi. Pak začněte balit v tomto pořadíboty a prázdné tašky, které můžete použít jako pytle na prádlo půjdou úplně na dno kufru. Pak přibalte knihu, nabíječku a večerní kabelku. Do ní uložte veškerou bižuterii, pásky a drobnosti. Budete je tak mít na jednom místě a nerozhází se Vám po celém kufru. Jako další přibalte plavky a spodní prádlo v textilních nebo igelitových taškách. Cokoliv dalšího ​​co nepotřebuje pověsit, srolujte.
Don’t put things straight in the suitcase: this plays havoc with correct packing procedure, and makes editing tricky. When you’ve got your pile on the bed or floor, flick through and remove anything you are not completely set on taking. Then pack in this order: shoes first, and washbags – both packed inside carrier bags, which you can use as laundry bags once you’re away. Books, chargers, an evening bag – I put my jewellery in here so it doesn’t snag on my clothes – and a belt go next. Then swimwear and underwear in fabric bags. Next, anything else that doesn’t need hanging up – fold it or roll it.

8. Keep everything else on hangers

Obmotejte gumičku do vlasů kolem horní části ramínek a veškeré oblečení pak vložte do pytle na obleky, nebo jakéhokoliv většího sáčku. Potom položte oblečení úplně navrch kufru. Tak budete mít jistotu, že vše zůstane nepomačkané. Když přijedete do hotelu, můžete jednoduše pověsit oblečení na ramínkách přímo do skříně a při odjezdu domů budete postupovat úplně stejně.
Wrap a rubber band or ponytail band around the top of the hangers to keep them together, then slip a garment bag (the thin kind you get from the drycleaners is fine) over the clothes. Fold over and lay on top of everything else. The slipperiness of the garment bag will keep everything from creasing – and when you arrive, you can simply hang the clothes straight into the wardrobe, and ignore those irritating non-stealable hangers. Same when you go home.

9. Wear a waterproof watch

Všechny ostatní hodinky mimo voděodolných nechte doma. Stejně byste je museli nechávat na pláži a to je nejen otravné, ale taky docela riskantní.
Leave your other watch at home. You will only leave it on the beach otherwise and that’s really annoying.

10. A party dress

Nikdy nikam nejezděte, pokud nemáte sbaleny alespoň jedny krásné šaty a k nim taky to správné spodní prádlo. Nikdy nevíte, koho m
ůžete
 potkat :).
Never, ever go anywhere without a really nice dress and the right bra to wear with it. You never know who you might meet.

10 thoughts on “How to pack your suitcase

 1. 02 Čvc on 2011 at 17.57

  Super, alespoň jsem se ujistila, že balim podobně 😀 Tak si užij dovolenou, já taky odlétám za týden, tak si to balení procvičím :-))

 2. 02 Čvc on 2011 at 19.58

  Super článek! V mnoha věcech postupuju podobně.. 🙂

 3. 02 Čvc on 2011 at 22.11

  Super článek, díky za tipy, budou se hodit, za týden odjíždím k moři:). V některých fígle se shodujem.

 4. 03 Čvc on 2011 at 17.19

  Děkuji, já se postupně v tom balení zlepšuji, takže nyní jsem schopná mít do hodinky zabalený kufr s věcmi na 14 dnů 🙂

 5. 10 Srp on 2011 at 17.12

  balím skoro stejně 🙂 píšu si seznam a tam si všechno odškrtávám, abych nic nenechala doma 😀

 6. 10 Srp on 2011 at 18.53

  M. já to dělám tak jsem napsala, ale musím se přiznat, že stejně pokaždé na něco zapomenu 🙂

 7. 11 Srp on 2011 at 20.44

  To je suprový článek! :))

Leave a message

Údaje (jméno, email, webová stránka) nejsou povinné. Stačí napsat pouze Váš komentář.